• نخود از اصلى ترین مواد تشكیل دهنده فلافل است كه پروتیین گیاهى به عنوان ماده اصلى آن به ساخت و نگهدارى استخوان هاى بدن كمك مى كند. نخود همچنین داراى فیبر محلول است كه بهترین تنظیم كننده دستگاه گوارش و تسهیل كننده گردش خون در بدن است.
   زمانى فلافل ارزش غذایى مطلوب را دارد كه به هنگام تهیه آن از مواد اولیه سالم و تازه استفاده شود.


  تدارك و تهیه مواد اولیه و پخت فلافل در آشپزخانه شما چندان دشوار نیست و به زحمتش مى ارزد.  شیوه پخت :

  از شب قبل نخود را خیس كرده و تا هنگام مصرف چند بار آب آن را عوض كنید. سویا را هم در ظرفى ریخته و روى آن آب گرم بریزید و به مدت یك ساعت كنار بگذارید. سپس در آبكش ریخته و پس از شست وشو اجازه دهید آبش كشیده شود. اكنون پیازها، سیب زمینى خرد شده، سویا ونخود را در چرخ گوشت و یا خردكن بریزید. مخلوط شما براى افزودن تخم مرغ، ادویه و نمك و فلفل آماده است. چنان چه قالب فلافل در اختیار ندارید، به اندازه یك گردو از مایه بردارید و هر دو طرفش را در روغن مایع سرخ كنید. براى تهیه سس رب گوجه فرنگى، سركه، نمك و روغن مایع را با هم مخلوط كنید به طورى كه كمى سفت شود. خوردن كاهو، سبزى خوردن و یا ترشى تازه به ویژه لیته بادمجان به همراه فلافل هاى داغ، خالى از لطف نخواهد بود. به شرطى كه از نان هاى ساندویچى مانند باگت هاى معروف به فرانسوى هم استفاده كنید.

  مواد لازم:

  نخود آبگوشتى: نیم كیلو، سویا: یك بسته كوچك، سیب زمینى: یك عدد بزرگ، پیاز: ۲ عدد درشت، تخم مرغ: ۴ عدد، نمك و زردچوبه و فلفل قرمز: به دلخواه، رب گوجه فرنگى: ۳ قاشق غذاخورى، سركه به مقدار لازم، روغن مایع: ۴ قاشق غذاخورى.


  طرزتهیه سس فلافل:
   

  رب گوجه فرنگی - پودرانبه - سرکه- نمک وفلفل رادرظرفی ریخته کم کم آب اضافه کرده به حدی که بصورت سس رقیقی شود ، سپس روی حرارت قرارداده تا بجوشد و مقداری غلیظ شود .

  فلافل گلولهٔ سرخ شدهٔ نخود پخته و ادویه‌جات است. این غذا زاده شده در فلسطین است در خاورمیانه و اسرائیل زیاد استفاده می‌شود و از غذاهای جنوب ایران به ویژه خوزستان و شهر آبادان است. پس از رویداد جنگ ایران و عراق و پناهنده شدن مردمان این شهر و دیگر جاهای خوزستان، پناهندگان این خوراکی را به دیگر جاهای ایران بردند.

پیشنهاد ویژه

درباره سایت

آخرین عناوین

دکوراتیو

نویسندگان

بهترینها

تغییر تم سایت

تم های در دسترس

طراح: نقاش

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic